Mamografija

Mamografija

Sergamumas onkologinėmis ligomis Lietuvoje kasmet didėja apie 1 proc. Krūties vėžys – visame pasaulyje dažniausia vėžio forma, kuria serga moterys. Kasmet pasaulyje nustatoma apie 1,4 milijono naujų krūties vėžio atvejų. Nuo šio vėžio kasmet miršta daugiau kaip 450 000 pacientų. Mamografijos pagalba galima sumažinti mirštamumą nuo krūties vėžio apie 30%. Pasinaudokite Lietuvoje siūloma „Krūties vėžio prevencinė programa“- pagal programą moterims tirti panaudojama mamografija – rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas. Sužinokite daugiau apie mamografiją ir prevencinę programą.

Kas yra mamografija?

Mamografija yra krūtų ligų diagnostinis tyrimas. Jis atliekamas rentgeno būdu naudojant mamografą. Mamografo pagalba išgaunamas detalus vaizdas nuotraukoje. Ši nuotrauka, vienu tyrimų leidžia aptikti cistas, riebalines sankaupas, navikus. 

Lietuvoje kasmet diangozuojama virš 1300 krūtų vėžio atvejų ir iki 95 procentų moterų sulaukusios patvirtinimo gali būti pagydytos.

Kam rekomenduojama atlikti?

Nėra vieningos nuomonės, nuo kada verta atlikti mamogramą. Moterys nuo 40 iki 44 metų turėtų turėti galimybę pradėti kasmetinę krūties vėžio patikrą su mamografija, jei jos to nori ar gydytojas rekomenduoja. PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) nuomone, moterys nuo 45 iki 54 metų turėtų kasmet atlikti mamografiją. 55 metų ir vyresnės moterys turėtų pereiti prie mamografijos kas 2 metus arba gali tęsti kasmetinį patikrinimą. Atranka turėtų būti tęsiama tol, kol moteris yra geros sveikatos ir tikimasi, kad ji gyvens dar 10 metų ar ilgiau. Krūties vėžio organizacijos rekomenduoja moterims, kurioms yra didelė rizika, kasmet nuo 25 iki 40 metų atlikti mamografiją ir krūtų MRT, atsižvelgiant į genų mutacijos tipą ir (arba) jauniausią krūties vėžio amžių šeimoje; taip pat siūlo, kad moterims, kurioms yra didelė rizika, klinikiniai krūtų tyrimai būtų atliekami kas 6–12 mėnesių, pradedant nuo 25 metų amžiaus.

Patikimai apsaugai nuo krūties vėžio mamografijos tyrimas derinamas su krūtų echoskopija. Tikslingiausią atlikti pirmą savaitę po menstruacijų. Šia liga serga žmonės ir nepriklausomai nuo darbo ar gyvenimo stiliaus. Gali būti ir sportininkių, ir medikių, ir moterų, kurios laikosi sveiko gyvenimo būdo.

Kaip atliekama procedūra?

Procedūros metu krūtis suspaudžiama tarp dviejų plastikinių plokščių ir naudojant nedidelę rentgeno spindulių dozę sukuriama krūties rentgeno nuotrauka.

Tyrimas gali parodyti auglio vietą, dydį, turinį ir parodomos kai kurios detalės nejunčiamos ir nematomos atliekant išorinę patikrą. Pamačius tyrimo rezutaltus gali būti priskiriami tolimesni tyrimai.

Taip pat svarbu paminėti, kad nesinaudokite dezodoruojančiomis priemonėmis prieš tyrimą.

Privalumai:


Kam neatliekamas tyrimas?

Mamografija yra rentgenologinis tyrimas, todėl neatliekamas nėštumo laikotarpiu. Taip pat šis tyrimas netinka labai jaunoms moterims, kurių krūtų liaukinis audinys tankus, blogai praleidžia rentgeno spindulius. Dėl tos pačios priežasties mamografiją geriausia atlikti pirmą savaitę po menstruacijų.

Kam skirta prevencinė programa ?

Moterims nuo 50 iki 69 kartą per 2 metus. Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas.

Diagnozavus anksti, atvejai gali būti išgydomi visiškai. Jeigu patenkate į prevencinę programą, tuomet nelaukite ir registruokitės jau dabar. Pasitikrinti nieko nekainuos, o ramybė suteiks didesnį pasitenkinimą gyvenimu.

Išsamesnė informacija ir registracija

Norite sužinoti apie papildomai teikiamas paslaugas?

Registruokitės ir gaukite specialius pasiūlymus bei naujienas pirmieji: