Norime Jus informuoti, kad šiuo metu vyksta svetainės atnaujinimo darbai, siekdami suteikti jums dar geresnę naudotojo patirtį. Atsiprašome už nepatogumus.
Atsiprašome už nepatogumus įstaigos telefonas laikinai neveikia.

Apie erkinį encefalitą ir naują skiepų programą kartu su šeimos gydytoju Luku Petreikiu

Lietuva yra erkinio encefalito endeminėje zonoje, o pastaraisiais metais erkių populiacija ne tik gausėja, tačiau ir jų aktyvumo laikas yra ilgesnis dėl šiltėjančio klimato. Erkės aktyvios tampa tuomet, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia septynis laipsnius šilumos. Būtent dėl šių priežasčių nuo šiol 50-55 metų amžiaus žmonių grupė Lietuvoje nuo erkinio encefalito bus skiepijama nemokamai. Ši žmonių grupė buvo pasirinkta neatsitiktinai: šioje grupėje daugiausiai sergančių erkiniu encefalitu. Todėl šiandien pasikalbėsime su Uosto poliklinikos šeimos gydytojų Luku Petreikiu.
 
Gerbiamas gydytojau, kas gi tai per liga ?
Erkinis encefalitas – pavojinga liga, nuo kurios galima apsisaugoti. Šį virusą dažniausiai platina erkės, kurių randama visoje Lietuvoje, tačiau užsikrėsti galima ir vartojant nepasterizuotą pieną ar jo produktus iš virusu užkrėstų gyvulių. Lietuva yra viena iš šalių, kurioje erkinis encefalitas yra itin paplitęs, o šios ligos komplikacijos gali būti labai rimtos.
 
Daug girdime, o neretas turime pažįstamų kurie sirgo šia liga, tačiau kokia iš tiesų šios ligos eiga?
Liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, prasidėti viduriavimas. Negalavimai paprastai vargina tik apie savaitę, o tada jie išnyksta. Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – erkinis encefalitas gali pažeisti smegenis (encefalitas), smegenų dangalus (meningitas), arba tiek vieną, tiek kitą (meningoencefalitas). Smegenų ir nervų sistemos pažeidimai, gali palikti ilgalaikių sveikatos problemų, o kai kuriais atvejais net ir neįgalumą.
 
Kodėl naudinga skiepytis?
Skiepai nuo erkinio encefalito yra efektyviausia apsaugos priemonė. Kadangi erkės aktyvios nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, o pastaraisiais metais ir žiemos metu, rizika užsikrėsti šia liga išlieka visus metus. Skiepytis rekomenduojama visiems, kurie praleidžia daug laiko gamtoje, ypač miškuose, parkuose ar sodybose, nepaisant to, užsikrėsti galima net ir mieste. Būtina žinoti, kad skiepytis vieną kartą neužtenka, po pirmojo skiepo antrasis daromas nuo mėnesio iki trijų laikotarpyje, trečiasis nuo 5 iki 12 mėnesių laikotarpyje. Pakartotiniai skiepai rekomenduojami kas 3-5 metus (priklausomai nuo amžiaus ir vakcinos tai gali skirtis red. pastaba). Gera žinia ta, kad kai kurie gyventojai, pagal jau minėtą nemokamą programą gali suspėti pasiskiepyti ne tik pagrindinė schema, tačiau turėti ir revakcinaciją.
 
Ką svarbu žinoti prieš skiepijantis?
Prieš vakcinaciją rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei turite tam tikrų lėtinių ligų ar alergijų. Skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama žiemą arba ankstyvą pavasarį, kad iki erkių aktyvumo sezono pradžios susidarytų pakankama imuninė sistema, tačiau skiepytis galima visus metus. Erkinio encefalito vakcinos yra patikimiausia priemonė, padedanti išvengti pavojingų virusų ir jų komplikacijų. Skiepai apsaugo ne tik jus, bet ir jūsų artimuosius bei prisideda prie bendros visuomenės sveikatos gerovės. Tad nelaukime ligos – skiepykimės laiku ir rūpinkimės savo sveikata. Dėl ligonių kasų kompensuojamų skiepų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Ačiū, gydytojau, už suteiktą informaciją!
Daug girdime, o neretas turime pažįstamų kurie sirgo šia liga, tačiau kokia iš

Išsamesnė informacija ir registracija

Norite sužinoti apie papildomai teikiamas paslaugas?

Registruokitės ir gaukite specialius pasiūlymus bei naujienas pirmieji: