Odos sužalojimai ir pirmoji pagalba - Uostopoliklinika

Kad oda patikimai saugotų organizmą ir atliktų kitas funkcijas, ji turi būti sveika. Todėl ją reikia saugoti nuo sužalojimų. Labai svarbu mokėti teikti pirmąją pagalbą sau ir kitiems visais atvejais, kuriuos aptarsime apačioje.

Odos sužalojimai. Įbrėžimai, įpjovimai, nubrozdinimai.
 Žaizdos kraštus reikia patepti dezifenkuojančia medžiaga ir žaizdą aprišti.

Nuotrynos. Pūslelės ar nedideli odos sustorėjimai, susidarę dėl nuolatinio trynimo dėvint ankštą ar per didelė avalynę, ilgai dirbant fizinį darbą, sportuojant.
 Pūslelė praduriama dezinfekuota adata, išleidžiamas skystis, po to užlipdoma baktericidiniu pleistru arba patepama dezinfekuojančiu tirpalu ir aptvarstoma.

Nuospaudos. Nedideli antodžio sustorėjimai ir suragėjimai. Susidaro nuolat trinamose ar spaudžiamose vietose, dažniausiai – ant kojų. Skausmingos, dėl to trukdo vaikščioti.
 Reikia avėti patogią, laisvą avalynę.

Odos nudegimai. Nudeginti gali karštis (liepsna, garai, karštas skystis), cheminės medžiagos (rūgštys, šarmai), elektros srovė. Nudegimai būna keturių laipsnių: I (oda parausta, pasidaro jautri), II (iškyla pūslės), III (apmiršta viršutinis odos sluoksnis), IV (oda ir gilesni sluoksniai suanglėja).
 Pirmiausia nukentėjusiam duodama skausmą malšinančių vaistų. Pažeista vieta pridengiama steriliu tvarsčiu ir šaldoma ledo, sniego ar šalto vandens pripildytu polietileniniu maišeliu ar gumine pūse. Kai skausmas kiek atlėgsta, nukentėjusiam galima duoti karštos arbatos ar kavos ir tuoj pat reikia gabenti į ligoninę.

Odos nušalimai. I laipsnio (oda parausta, paskui pabąla ir kurį laiką būna nejautri), II laipsnio (oda pabąla ir patinsta. Netrukus po kelių dienų iškyla pūslės), III laipsnio (žūva visi odos sluoksniai), IV (žūva visi minkštieji audiniai).
 Labai svarbu nukentėjusįjį kuo greičiau sušildyti. Jeigu arti nėra gyventojų, tuoj pat sukuriamas laužas ir nušalęs žmogus paguldomas kuo arčiau jo. O jeigu netoli yra gyvenvietė, nukentėjęs žmogus atsargiai ir kuo skubiau nešamas ten, jam paruošiama šilta vonia, paskui jis paguldomas į lovą ir iš šiltai apklojamas. Naudinga visą kūna energingai pamasažuoti. Be to, nukentėjusiajam reikia duoti išgerti karštos arbatos ar kavos. Kai nušalusi oda atgauna normalią spalvą, žmogus tuoj pat turi būti gabenamas į ligoninę.

CategoryŠeimos medicina