Nutukimas. Kur slypi didžiausi pavojai? - Uostopoliklinika

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija dėl naujojo koronaviruso

Jeigu šiemet lankėtės Kinijoje ar Šiaurės Italijoje ir grįžę pajutote simptomus, panašius į gripo, kreipkitės į bendrąjį pagalbos centrą tel. 112.

Kilus klausimų dėl naujojo koronaviruso galima skambinti į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą visą parą:

Rekomendacijos

Teiginys, kad nutukimas yra problema, kankinanti tik greitojo maisto pradininkus amerikiečius – jau seniai netiesa. Dėl vis spartėjančio gyvenimo tempo, prastos mitybos, fizinio aktyvumo stokos šis reiškinys sparčiai plinta ir Lietuvoje, tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų tarpe. Visgi, vyresnio amžiaus žmonėms nutukimas yra daug pavojingesnis, nes tai nėra vien estetinė problema, tačiau ir ligų šaltinis.

Didelė apkrova sąnariams, dažnesnės sąnarių ligos

Kadangi nutukimas yra būsena, kai kūne susikaupęs pernelyg didelis riebalinio audinio sluoksnis, nutukusio asmens sąnariai yra veikiami daug didesnio kūno svorio spaudimo, nei yra prisitaikę atlaikyti. Tokiu atveju gali imti kankinti sąnarių skausmai, traškėjimas, patinimai, nuo nuolatinės įtampos būsenos jie ima greičiau dėvėtis. Beje, dažniausiai žmonės tunka ne dėl sutrikusios medžiagų apykaitos – tai yra plačiai paplitęs mitas – o dėl prastos, nevisavertės mitybos, dideliais kiekiais valgydami riebų, daug angliavandenių turintį maistą. Dėl šios priežasties organizmas negauna reikiamų medžiagų, reikalingų normaliai sąnarių funkcijai palaikyti. Galiausiai, paprasčiausias pavyzdys: įsivaizduokite, kad visą dieną tampote penkiolikos, dvidešimties (skaičių galite pritaikyti pagal situaciją) kilogramų lagaminą. Kokia būtų jūsų savijauta? Taip „jaučiasi“ ir jūsų sąnariai.

Vyresnio amžiaus žmonėms nutukimas yra daug pavojingesnis, nes tai nėra vien estetinė problema, tačiau ir ligų šaltinis.

„Dažniausiai žmonės tunka ne dėl sutrikusios medžiagų apykaitos – tai yra plačiai paplitęs mitas – o dėl prastos, nevisavertės mitybos, dideliais kiekiais valgydami riebų, daug angliavandenių turintį maistą“

Širdies, kraujagyslių ligos

Pavojingiausia, kai riebalai pas žmogų daugiausia kaupiasi pilvo srityje, nei kitose kūno vietose. Tai pilvinis arba obuolio nutukimas (jei vyro liemens apimtis siekia 102 cm, o moters 88 cm). Tokiu atveju organų vieta pilvo ertmėje gali išsibalansuoti, todėl ypatingai padidėja rizika susirgti širdies ar kraujagyslių ligomis. Beje, moksliškai yra įrodyta, kad kiekvienas antsvorio kilogramas padidina smulkiųjų kraujagyslių, kuriomis širdis pumpuoja kraują, ilgį apytiksliai 2 kilometrais! Savaime suprantama, tai apsunkina širdies darbą, ji padidėja, pastorėja jos sienelės, o tai neretai tampa aterosklerozės, trombozės ar infarkto priežastimi.

Cukrinio diabeto rizika, padidėjęs cholesterolio kiekis

Cukriniu diabetu gali susirgti kiekvienas, priežasčių tam yra nemažai ir įvairių. Vis dėlto, jei žmogus yra nutukęs (ypatingai, jei kūno masės indeksas didesnis nei 27), tai jau yra didelis rizikos faktorius. Beje, tikimybė susirgti diabetu didėja su amžiumi, tad vyresniems kaip 45 m. amžiaus žmonėms, kurių kūno svoris viršija normas, ligos grėsmė yra dar didesnė.

Kita tema – cholesterolis. Šis žodis mums iš karto kelia nemalonias asociacijas, tačiau vertėtų žinoti, kad cholesterolis gali būti „gerasis“ ir „blogasis“. „Gerasis“ cholesterolis būtinas gyvybiniams procesams palaikyti, didžiąją jo dalį pagamina pats organizmas. Tuo tarpu „blogasis“ cholesterolis lyg rūdys vamzdžiuose nusėda kraujagyslėse jas susiaurindamas, o neretai ir užkimšdamas. Vienas iš veiksnių, didinančių jo kiekį kraujyje yra jau anksčiau minėta netinkama mityba: daug gyvulinės kilmės riebalų, mažas kiekis vaisių bei daržovių, o tai, kaip jau žinome, turi stiprų ryšį su nutukimu.

„Gal bent kartais vertėtų riebų kepsnį vakarais pakeisti šviežiomis salotomis, o serialą – į ramų pasivaikščiojimą parke?“

Galutinis žodis

Galima daryti išvadą, kad nutukimas – vienas pavojingiausių XXI amžiaus reiškinių, galinčių sukelti rimtas ligas. Turėti antsvorio ypatingai pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms. Tad gal bent kartais vertėtų riebų kepsnį vakarais pakeisti šviežiomis salotomis, o serialą – į ramų pasivaikščiojimą parke?

Kontaktai +370 640 212 77

CategoryNaujienos

2018 - © Visos teisės saugomos.

Susisiekite    +37064021277