Šiomis dienomis, esant įtemptam gyvenimo ritmui, stresas tampa kone pastovia būsena. Nuolatinė įtampa žaloja mūsų fizinę ir psichinę sveikatą. Psichiatrai pastebi, kad vis daugiau jaunų žmonių kenčia dėl įvairių psichikos sutrikimų: panikos priepolių, depresijos, nerimo, įvairių priklausomybių ir kitokių problemų. Kas sukelia psichikos problemas ir kaip su jomis kovoti?

Psichikos sutrikimų priežastys

Iš pirmo žvilgsnio išskirti veiksnius, kurie lėmė psichikos sutrikimus yra beveik neįmanoma – tai yra nuoseklus procesas, reikalaujantis ilgalaikio stebėjimo. Priežasčių gali būti įvairiausių, tačiau neretai dvasinė sveikatos būklė priklauso nuo to, kas vyksta mus supančioje aplinkoje, visuomenėje.

Vyrauja klaidinga nuomonė, jog psichikos ligos yra paveldimos. Tačiau pati liga nėra paveldima, gali būti įgimtas tik polinkis sirgti psichikos ligomis. Psichikos sutrikimai pasireiškia tuomet, kai juos išprovokuoja tam tikri veiksniai: galvos smegenų pažeidimai, socialiniai pokyčiai, tokie kaip konfliktai, netektys, taip pat, kvaišalų vartojimas ir kt. Tokie sutrikimai gali greitai praeiti, tačiau esant palaikantiems veiksniams (ligoms, piktnaudžiavimui alkoholiu, nesutarimams ar kt.), pasireiškia pastovus psichikos sutrikimas.

Depresija

Psichikos sutrikimai gali užklupti bet kokio amžiaus, lyties ir socialinės padėties asmenis. Dažniausiai pasitaikantis psichikos sutrikimas – depresija. Šios ligos požymiai yra ilgalaikis liūdesys, bejėgiškumas, nerimas, įvairios baimės ir kt. Depresija sergantys žmonės dažnai patiria miego, valgymo sutrikimus, sunkiai pakelia fizinį skausmą. Daugelis depresija sergančių žmonių neigia šią ligą ir nesikreipia į specialistus, tačiau gydytojai įspėja, kad negydoma depresija yra viena dažniausių savižudybės priežasčių. Dėl savižudybių mūsų šalyje kasmet netenkama net apie 4000 žmonių. Taigi, pajutus depresijos požymius, būtina nedelsiant ieškoti pagalbos. Lengva ir vidutinė depresijos forma gali būti gydoma vien tik psichoterapija, o sunkesniais atvejais taikomas kompleksinis gydymas: psichologinė pagalba, fiziniai pratimai ir antidepresantai.

Problemos sprendimo būdai

Esminė problema yra neteisingas visuomenės požiūris į psichikos sutrikimus. Remiantis PSO duomenimis, daugelis psichikos ligonių vengia gydymo, būtent dėl neigiamos visuomenės nuostatos. Kai kurie pacientai į emocines problemas žvelgia nepakankamai rimtai, neįvertina jų rizikos. Svarbu atkreipti dėmesį, kad psichikos problemos nepraeina savaime, o įsisenėjusios gali sukelti rimtas komplikacijas tiek psichinei, tiek fizinei svaikatos būklei. Esant lengvos formos psichinėms ligoms, gali padėti socialiniai darbuotojai, psichologai, o jei problema rimtesnė, prireikia psichiatro ar net kelių bendradarbiaujančių specialistų pagalbos. Nedelskite ieškoti pagalbos – juk psichikos sutrikimai atsiliepia ne tik Jūsų, bet ir Jūsų artimųjų gyvenimo kokybei.

2018 - © Visos teisės saugomos.

Susisiekite    +37064021277